טרמיטים – המזיק שבאמת מזיק

מה הם טרמיטים

עם כל היופי שיש לנו בטבע ובעולם החי, ישנם כמה מינים שנשמח מאוד לא להיתקל בהם, ובוודאי שלא נרצה שישתכנו לנו בבית. הטרמיטים, הידועים בכל העולם בתור אחד ממיני החרקים המזיקים ביותר, מתברגים בקלות לראש הרשימה. סיכמנו עבורכם את כל מה שתצטרכו לדעת על החרקים המזיקים ביותר בעולם ועל איך תוכלו להימנע ולהפטר מהם.

מה הם טרמיטים

מה הם טרמיטים?

הטרמיטים הינם בעלי חיים זעירים ממשפחת החרקים, המזכירים במראם נמלים קטנות. למרות הדמיון הרב לנמלים, הטרמיטים הם דווקא קרובי משפחה של הג'וקים המוכרים שלנו. בדומה לנמלים, גם הטרמיטים חיים במושבות גדולות המרוכזות סביב המלכה. הדבר שבגללו הטרמיטים מפורסמים, הוא היכולת שלהם לעכל עץ יבש, מה שהופך אותם למשמידי רהיטים מדופלמים. 

בארץ, ישנם שבעה סוגי טרמיטים, כשאחד מהם – הטרמיט הפורמוסני – מוגדר כמין פולש שהגיע למחוזותינו בגלל פעולות האדם. בתור מין פולש, הטרמיט הפורמוסני מסכן לא רק אותנו, אלא גם את המערכת האקולוגית הישראלית כולה. 

אילו נזקים גורמים הטרמיטים?

למרות שהטרמיטים הם יצורים זעירים ביותר, הכמות שלהם, יכולתם לעכל עץ והנחישות שלהם לספק כמה שיותר אוכל למלכה שלהם הופכת אותם למזיק מספר אחד בעולם. למרות שאינם יכולים לפגוע בבני אדם פיזית, מושבות של טרמיטים מסוגלות לפרק רהיטים שלמים ואף לפגוע בתשתיות בתים ולגרום נזק כלכלי וסביבתי אדיר. 

איך תדעו אם יש לכם טרמיטים בבית?

הדבר המרכזי שמסגיר את נוכחותם של טרמיטים אצלכם בבית הוא אם ראיתם רהיטים ומוצרי עץ אחרים אכולים ומפורקים. כמו כן, הטרמיטים נוהגים להשאיר אחריהם שובלים של בוץ, אבק ונסורת ברחבי הבית. סביר להניח שלא תוכלו למצוא את הקן בו הם מתגוררים בעצמכם, כך שאם אתם חושדים בקיומם של טרמיטים בביתכם, מומלץ להזמין מדביר בהקדם האפשרי. 

איך תמנעו מהטרמיטים להגיע?

קשה מאוד למנוע את הגעתם של הטרמיטים, כשהדרך היעילה ביותר מתרחשת עוד בטרם בניית הבית על ידי הזרקת חומר הדברה לקרקע. דרך נוספת להפחית את הסיכוי שטרמיטים יקימו קן מתחת לבית שלכם הוא לשמור על ניקיון החצר מעלים יבשים, ענפים ולכלוך. הטרמיטים בונים קינים חדשים בתחילת כל חורף, ושמירה על ניקיון הגינה שלכם תהפוך אותה להרבה פחות אטרקטיבית עבורם. 

איך מטפלים בטרמיטים?

על מנת להדביר את הטרמיטים מהבית שלכם, צריך להרוג את המלכה של הקן. כל עוד המלכה בחיים, היא תמשיך להשריץ עוד ועוד צאצאים. ישנן שתי דרכים מרכזיות בהן נוהגים להדביר טרמיטים בבתי מגורים:

  • קידוח הקרקע והחדרת רעל: שיטה זו עובדת למעשה כמו פיתיון. נקדח חורים ברצפות, נחדיר לתוכם חומר הדברה ונאטום את החורים. חומר ההדברה ימשוך את הטרמיטים, שבהמשך יתנו אותו למלכתם בתור מזון. 
  • טיפול נקודתי: בשיטה זו נפזר חומר הדברה ישירות לתוך הקן של הטרמיטים. שיטה זו הינה זולה ויעילה יותר, אך היא מצריכה את איתור הקן או הקינים בהם מתגוררים הטרמיטים. 

רוצים לדעת עוד על הדברת טרמיטים? היכנסו לאתר המדבירים נט.